Położne rodzinne.

Położna rodzinna troszczy się o ciężarne, młode rodziny lub samotne matki, które znajdują się w ciężkiej sytuacji. Położna odwiedza je w domu i uczy, w jaki sposób należy prawidłowo dbać o dziecko i jakie ma ono potrzeby. Ponadto położna informuje te osoby o możliwościach zwrócenia się o pomoc w razie wystąpienia problemów. Położne rodzinne towarzyszą rodzinom i dzieciom aż do pierwszych urodzin dziecka, tak aby umożliwić im sprawny start w nowe życie.
 

Zaangażowanie położnych rodzinnych jest możliwe w szczególnych sytuacjach życiowych takich jak:

  •     młodociane ciężarne
  •     przeciążenie rodziną
  •     rodziny żyjące w socjalnej izolacji
  •     rodzinny o niskim statusie socjalno-ekonomicznym
  •     rodziny z wcześniakami
  •     obciążenia lub choroby
  •     rodziny z problemami nałogowymi
  •     sytuacje przemocy domowej
  •     rodziny z tłem migracyjnym i brakiem zintegrowania z systemem zdrowotnym
  •     zachorowania chroniczne w rodzinie
  •     kobiety/partnerzy z problemami psychicznymi.

Główne aspekty pracy:

  •     porady dotyczące wszystkich sytuacji związanych z urodzeniem dziecka
  •     wsparcie relacji rodzice-dziecko
  •     obserwacja rozwoju dziecka
  •     porady i instrukcje dotyczące odżywiania, pielęgnacji i wspierania dziecka odpowiednio do jego wieku
  •     towarzyszenie podczas wizyt u lekarzy i w urzędach oraz wsparcie podczas udziału w działaniach opiekuńczych i 
        prewencyjnych przeznaczonych dla matek i dzieci.
  •     zintegrowanie rodziny z dostępnymi ofertami grupowymi
  •     motywowanie matek i dzieci znajdujących się w ciężkich sytuacjach życiowych poprzez pomoc do samopomocy
  •     praca grupowa i kooperacyjna mająca na celu usunięcie braków w zaopatrzeniu i ew. kierowanie
        do innych rodzajów pomocy
     

Przejęcie kosztów

Koszty za pracę położnych w okresie ciąży i połogu są z reguły pokrywane przez kasę chorych. Rozszerzona działalności położnych rodzinnych nie jest objęta umową o opiekę ze strony położnych zgodnie z § 134a SGB V (kasy chorych). Finansowanie położnych rodzinnych odbywa się obecnie w ramach programu „Wczesna pomoc" z pieniędzy komunalnych, pieniędzy stowarzyszeń pomocy dzieciom i młodzieży oraz środków projektowych.

Położne rodzinne pracują w następujących dzielnicach

Charlottenburg-Wilmersdorf
Waltraud Klemm
Waltraud.klemm@charlottenburg-wilmersdorf.de    
030-902913660

Kreuzberg-Friedrichshain    
Susanne Dallmann
susanne.dallmann@ba-fk.berlin.de     
030-902982805

Lichtenberg
Stefanie Stapelfeldt
stefanie.stapelfeldt@lichtenberg.berlin.de

Lichtenberg
Viola König
viola.koenig@lichtenberg.berlin.de
030-902967659

Marzahn-Hellersdorf
Erika Schwarz
Erika.Schwarz@mhad.ba-mh.verwalt-berlin.de
030-902934450

Mitte
Kerstin Kubisch-Piesk
K.Kubisch-Piesk@ba-mitte.berlin.de
030-901822380

Mitte
Elisabeth Petry-Stahlberg
Elisabeth.Petry-Stahlberg@ba-mitte.berlin.de
030-901845202

Neukölln
Hannes Rehfeldt
Hannes.Rehfeldt@bezirksamt-neukoelln.de
030-902394059

Neukölln
Gabriela Rossel
Gabriela.Rossel@Bezirksamt-Neukoelln.de
030-902391264

Pankow
Marion Lieberenz
marion.lieberenz@ba-pankow.berlin.de
030-902952817

Pankow
Claudia Rublack
claudia.Rublack@ba-pankow.berlin.de
030/902957440

Reinickendorf
Birgit Zacharias
birgit.zacharias@reinikendorf.berlin.de

Spandau
Jessica Polko
j.polko@ba-spandau.berlin.de
030-902793772

Spandau
Eva Wagner
e.wagner@ba-spandau.berlin.de
030-902792658

Steglitz-Zehlendorf
Christiane Franke
Christiane.Franke@ba-sz.berlin.de
030-902995746

Tempelhof-Schöneberg
Christiane Hollburg
Hollburg@ba-ts.berlin.de
030-902776987

Treptow-Köpenik
Deniz Kaynak
deniz.kaynak@ba-tk.berlin.de
030-53042731